با معرفی برگزیدگان؛ دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران پایان یافت
1398-08-24
با معرفی برگزیدگان؛ دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران پایان یافت

دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران با شعار «ترویج فرهنگ دانشگاهی، اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت پذیری اجتماعی» به کار خود پایان داد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ آیین اختتامیه دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران، با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه و دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، ۲۲ آبان ۱۳۹۸ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، جشنواره فرهنگ را یکی از مهم‌ترین و موثرترین جشنواره‌های کشور معرفی کرد. وی دانشجویان فعال در کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی، انجمن‌های علمی دانشجویی و نشریات دانشجویی متولیان اصلی برگزاری این برنامه عنوان کرد.

دکتر سرسنگی با اشاره به این که وظیفه دانشگاه در کشور تنها به حوزه‌های آموزش و پژوهش محدود نیست و فرهنگ و فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان یکی از مهمترین وظایف دانشگاه است؛ گفت: «متاسفانه دانشگاه‌های کشور هنوز با استانداردهای غربی خود را تنظیم می‌کنند. امروز معنی دانشگاه موفق متصل به معنای غربی آن است. متاسفانه امروز در دانشگاه‌های ما به جای آن که به دو بعد علمی و فرهنگی توجه شود، تنها به بعد علمی توجه می‌شود. درست است که علم در دانشگاه جایگاه اول را دارد، اما این به آن معنای نادیده گرفتن حوزه فرهنگ نیست.»

پیش از سخنرانی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، امین صادقی، دبیر شورای مدیریت انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه با اشاره به آغاز فعالیت‌های بخش دانشجویی جشنواره از اردیبهشت امسال و همزمان با انتشار فراخوان جشنواره، تعداد آثار ارسالی به بخش رقابتی را بیش از ۵۱۲ اثر اعلام کرد. وی خاطر نشان کرد بخش رقابتی جشنواره به عنوان بخش دانشگاهی جشنواره‌های تیتر نشریات دانشجویی، حرکت انجمن‌های علمی دانشجویی و رویش کانون‌های دانشجویی برگزار شده است.

صادقی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در بخش نمایشگاهی، تعداد آثار ارسالی به نمایشگاه علم در قاب هنر را بیش از ۱۵۰ اثر اعلام کرد. وی هدف برگزاری این نمایشگاه را نمایش ارتباط علم، فرهنگ و توسعه عنوان کرد و افزود: «از دانشگاه‌های مختلف کشور و از دانش‌آموزان مدارس شهرهای مختلف کشور آثاری دریافت شد.» صادقی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات سخنرانی ترویجی UTTED، تعداد آثار ارسالی را نزدیک به ۱۰۰ اثر عنوان کرد که ۱۸ اثر مجوز سخنرانی گرفتند که ۲ اثر دانش‌آموزی بود. وی افزود: «هدف از برگزاری این برنامه تقویت بنیان ترویج علم در دانشگاه است». برپایی نمایشگاه روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه با شعار “علم برای همه، هیچ کس جا نمی‌ماند” عنوان دیگر برنامه بخش نمایشگاهی بود که صادقی به آن اشاره کرد.

در ادامه ضمن معرفی، از برگزیدگان بخش‌های رقابتی و نمایشگاهی دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران تجلیل شد.

برگزیدگان بخش نمایشگاهی

طبق نتایج اعلام شده، در چهارمین دوره مسابقات سخنرانی‌های علمی ترویجی UTTED، محمد صداقتی جهرمی، مهدی اخوان مقدم و مهسا بدری عنوان برگزیده را کسب کردند. همچنین مهرزاد علیزاده در بخش دانشجویان و دانش‌آموختگان و آرش مهرآفرین در بخش دانش‌آموزان توانستند، عنوان سخنرانان شایسته تقدیر را از آن خود کنند.

آثار برگزیده دومین نمایشگاه علم در قاب هنر که با مشارکت انجمن‌های علمی دانشجویی و کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی برگزار شد، در این مراسم معرفی شدند. طبق اعلام نتایج مصطفی یزدان پناه در بخش عکاسی، سارا عمرانیان و محدثه جمشیدی در بخش دانش‌آموزی، حمید قالیجاری در بخش کاریکاتور، علی عباس زاده در بخش طراحی و نقاشی، عنوان برگزیده را کسب کردند. همچنین محسن کاویانی در آثار ادبی، پرهام صوفی‌زاده و هانیه احمدی در بخش طراحی، توانستند عنوان شایسته تقدیر را کسب کنند. همچنین از صالح بلوردی، آرش منصور کیایی، آراد حیدری و مهرداد قنبری که در بخش دانش‌آموزی شرکت کردند، تقدیر شد.

غرفه برگزیده گرامیداشت روز جهانی علم، غرفه دانشکده الهیات و معارف بود. همچنین غرفه دانشکده علوم و فنون نوین عنوان شایسته تقدیر را کسب کرد. همچنین عنوان برگزیده پوستر علمی ترویجی را دانشکده دامپزشکی و پوستر شایسته تقدیر را پردیس ابوریحان کسب کردند.

برگزیدگان بخش رقابتی

در بخش رقابتی جشنواره و در بخش دستاوردهای کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی، کانون هنرهای تجسمی ماهک دانشجویان پردیس هنرهای زیبا عنوان برگزیده را کسب کرد. همچنین در این بخش، کانون‌های دانش پژوهان با آسیب بینایی باشگاه دانشجویان، تئانر دانشجویان پردیس دانشکده‌های فنی، تئاتر دانشجویان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و گردشگری باشگاه دانشجویان توانستند عنوان شایسته تقدیر را کسب کنند.

در بخش نگاه ویژه کانون‌ها، کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان توانست عنوان برگزیده حوزه محیط زیست و دانشگاه سبز را کسب کند. همچنین عنوان کانون شایسته تقدیر در حوزه ایجاد کسب و کار و کارآفرینی به کانون هنرهای تجسمی باشگاه دانشجویان رسید. در این بخش، کانون قرآن و عترت (علیهم السلام) دانشجویان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی نیز توانست، عنوان کانون شایسته تقدیر حوزه ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت پذیری اجتماعی را به دست آورد.

در حوزه آموزش انجمن‌های علمی دانشجویی آناتومی، جنین شناسی و تکنولوژی تولید مثل دانشکده دامپزشکی و مدیریت و بازرگانی دانشکده مدیریت توانستند عنوان برگزیده را کسب کنند. همچنین در این حوزه، انجمن‌های علمی دانشجویی بیوتکنولوژی پردیس علوم و زراعت و اصلاح نباتات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی حائز عنوان شایسته تقدیر شدند.

انجمن‌ علمی برگزیده در حوزه آماده‌سازی افراد برای ورود به کسب و کار و ارتباط با صنعت، انجمن علمی دانشجویی ترویج و آموزش کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بود. همچنین در این حوزه، انجمن‌های علمی طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا و باغبانی پردیس ابوریحان عنوان شایسته تقدیر را کسب کردند.

همچنین گروه دانشجویی UT-TED توانست عنوان برگزیده حوزه ترویج اخلاق حرفه‌ای، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و دانشگاه سبز را از آن خود کند. همچنین در این حوزه، انجمن علمی دانشجویی محیط زیست پردیس کشاورزی و منابع طبیعی عنوان شایسته تقدیر را کسب کرد.

در نشریات دانشجویی و در زیر محور مقاله کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی، آرش جولاده رودبار، پژمان خلیلی و سید علی معزی به طور مشترک مقام برگزیده را کسب کردند.

همچنین در زیر محور سرمقاله و یادداشت، ساسان اشرفی مهابادی، در مصاحبه، صبا فقیه‌زاده، در گزارش، زهرا حسنی طباطبایی، در عکس، صیاد شیخی اینانلو، در مقاله علوم انسانی و به طور مشترک، محمدتقی محقق، احمدعلی صادقی، آناهیتا صادقی، در مقاله کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی، حمید بیات و در مقاله علوم پایه به طور مشترک، فاطمه کاووسی و فرزاد غفوری توانستند عنوان شایسته تقدیر هر زیر محور را کسب کنند.

در بخش نگاه ویژه، امین صادقی توانست عنوان شایسته تقدیر ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولی پذیری اجتماعی را کسب کند.

نشریات برنا در بخش نشریه اجتماعی، دریچه در نشریه هنری، دنا در نشریه علوم پایه و دامستیک در نشریه کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی عنوان نشریه برگزیده را کسب کردند. همچنین نشریات پارند در بخش اجتماعی، UT-TED در بخش فرهنگی، نبض در بخش سیاسی، فن‌کاو در بخش فنی و مهندسی، باستان‌پژوه در بخش علوم انسانی و گیاهپزشک در بخش کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی، شایسته تقدیر شدند.

در بخش دانشگاهیان برتر فرهنگی و اجتماعی، میثم بلباسی از دانشکده الهیات و معارف اسلامی به عنوان دانشجوی برگزیده، مجتبی آدمیان از پردیس هنرهای زیبا و عباس عیسی زاده از دانشکده علوم اجتماعی به عنوان دانشجویان شایسته تقدیر معرفی شدند. از کارکنان دانشگاه نیز، کورش اسداله‌پور، رضوانه مومنی و ابولقاسم زارع بنادکوکی به عنوان کارکنان شایسته تقدیر معرفی شدند.

در بخش مدیران برتر فرهنگی، مهدی حسنلو، زهرا فرضی‌زاده و سید مهدی واعظ اعلایی به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند. همچنین در بخش کارشناسان، رضا وظیفه دولت آباد، فاطمه عرب و معصومه یادگارپور عنوان شایسته تقدیر را کسب کردند.